E171 (Titanyum Dioksit) Nedir? E171 İçeren Gıdalar Nelerdir? E171 Helal Mi?

Son dönemlerde hayatımız kimyasallar tarafından ele geçirilmiş durumdadır. Marketlerde satılan abur cuburlarda, diş macunlarında hata temizlik malzemelerinde karşımıza çıkan bu maddeler kişi farkına varmadan vücuduna zarar vermekte ve kalıcı hasarlar yaratmaktadır. Renklendirici adı altından etrafımızda olan her şeyin içerisine katılan bu maddeler vücutta çeşitli tepkimelere yol açmakta ve o maddeye sürekli olarak maruz kalındığına ölüme varan sonuçlara yol açmaktadır.

            Ülkemizde birçok insan yediği yiyeceklerin ya da kullandıkları temizlik malzemelerinin içeriğine bakmamakta ve bilinçsizce bir kullanım sergilemektedirler. Bu durum son derece yanlıştır. Özellikle çocuklara verilecek yiyeceklerin seçiminde son derece dikkatli olunmalı ve içerikte bulunan her madde araştırılmadan çocuğa verilmemelidir. E171’de bu tarz renklendirici kimyasallardan biridir. Kullanım alanı son derece geniş olan E171, birçok alanda karşımıza çıkmakta ve hala kullanılmaktadır. Bu maddenin kullanımı ülkemizde serbest olduğunda hemen her ürünün içerisinde rastlamak mümkündür. Fakat madde Almanya dahil bazı ülkelerde yasaklanmış durumdadır. Peki, E171 nedir? Yani Titanyum Dioksit Nedir?

 E171 (Titanyum Dioksit) Nedir?

            E171 nedir sorusu bu madde ile karşılan ve ne olduğunu anlamlandıramayan kimseler için en önemli sorulardan bir tanesidir.

 – E171 bir diğer adı ile titanyum dioksit bir çeşit renklendiricidir.

 – Gıdalara renk vermek amacı ile kullanılan bu sentetik madde nem tutma özelliğine de sahiptir.

 – Bu sebeple temizlik maddelerinde de sıklıkla kullanılmaktadır.

            Hayatımızın hemen her alanında rastladığımız bu madde ürünlerin içerik kısımlarının incelenmesi ile rahatlıkla görülebilecektir. Kalıcı olan ve biyolojik olarak asla yok edilemeyen bu madde organik olan tüm maddeleri yok edebilme özelliği ile bilinmektedir.

E171 (Titanyum Dioksit) Katkı Maddesinin Zararları

            E171 maddesi sağlık için pek de yararlı bir madde değildir. Vücut için birçok zararı bir arada barındıran E171 Titanyum Dioksit maddesinin başlıca zararları şu şekildedir;

 – Bu madde içeriğinde yer alan gıdaların tüketilmesi ve temizlik maddelerinin kullanılması ile vücut içerisine girecektir.

 – Madde vücuda girdiğinde yabancı bir şeymiş gibi algılanacak ve yok edilemeyecektir. E171 maddesinin en önemli özelliği vücut tarafından bile yok edilemiyor oluşudur.

 – Madde yok edilemediği için doku içerisinde depolanacak ve vücudun dengesini bozacaktır.

 – E171 Titanyum Dioksit maddesi nem konusunda oldukça başarılı bir tutucudur. Bu yönü ile vücudun su dengesini bozacak ve suyun vücuttan atılmasını engelleyecektir.

 – Vücut üzerindeki bir diğer zararı ise dna sarmalına etki edebilmesidir. Bu sebeple zamanla dna yapısını bozacak ve çok büyük sorunlara yol açacaktır.

 Bu gibi sorunların yaşanmaması için yalnızca çocukların değil yetişkinlerinde bu tarz renklendirici maddelerden uzak durması gerekmektedir.

 E171 Titanyum Dioksit helal midir?

            E171 Titanyum Dioksit helal mi sorusu en merak edilen sorulardan bir tanesidir. Bu konu ile ilgili net bir şekilde araştırma yapıldığında vücuda zarar veren maddelerin helal olup olmadığı kolaylıkla öğrenilecektir. Peki, E171 helal mi? E171 helal değildir. Bunun sebebi vücudu olumsuz anlamda etkilemesi ve değiştirmesidir. Bu maddenin kullanımı çocuklarda bile sorunlara yol açacaktır. Bu sebeple tercih edilmemesi en doğrusu olacaktır.

 E171 Titanyum Dioksit içeren gıdalar hangileridir?

            E171 yani titanyum dioksit gibi maddeler hayatımızın her alanında yerini almış durumdadır. Bu ve benzeri maddeler yiyeceklerden içeceklere hemen hemen her şeyin içerisinde yer almakta ve vücudun sağlığı ile oynamaktadır. Titanyum dioksit içinde aynı şey geçerlidir. E171 içeren gıdalar ve temizlik maddeleri aşağıdaki gibidir;

 – Diş macunu ve ağız bakım ürünleri

 – Renkli şekerlemeler

 – Beyaz şeker ve tuz

 – Temizleyici deterjanlar

 – Karbonat ve kabartma tozu

             Yukarıda E171 Titanyum Dioksit içeren gıdalar ve temizlik ürünleri detaylı bir şekilde incelendiğinde daha çok beyaz renkli ürünlerin içeriğinde yer aldığı görülecektir. Bunun sebebi maddenin beyaz bir renge sahip olması ve içine konduğu ürünü de beyazlaştırmasıdır.

Yorum yapın