Dünyanın Mükemmel Bir Yaşam Alanı Olmasının 5 Nedeni

Dünya‘nın yaşam için bu kadar misafirperver olması aslında çok da şaşırtıcı değil. Tabi unutmamalıyız ki Dünya yaşama bu kadar elverişli olmasaydı asla “Neden mükemmel bir yaşam alanı?” sorusunu sorabilecek kadar evrimleşemeyecektik.Hazır bu soruyu sorabilecek kadar evrimleşebilmişken gelin hem sorumuzu soralım hem de cevaplayalım;

1) Ay

Dünyanın hafif bir eğimi vardır ve dönerken bir top gibi sallanır, bu süregelen olgunun iklim değişikliklerine sebep olabileceğini biliyor muydunuz? Ancak ayın yörüngemiz üzerindeki dengeleyici etkisi buna engel olur ve iklim değişikliğini önemli ölçüde engeller. 

2) Manyetik Alan

Dünya çok güçlü ve istikrarlı bir manyetik alana sahiptir. Bu manyetik alan Dünya’ya gelmekte olan kozmik ışınlar ve güneş ışınlarını engeller. Ayrıca bize eşsiz güzellikteki kuzey ışıklarını da sunuyor. Bununla birlikte bir sonraki maddemiz ile de bağlantılı.

3) Dinamik Jeoloji

Dünyanın en derininde bulunan çekirdek milyarlarca yıldır hareket halinde ve çeşitli radyoaktif elementlerle kaplı. Çekirdeğin bu hareketi olmasaydı bir önceki maddede bahsettiğimiz manyetik alan oluşamazdı.

4) Uzun zamandır içimizi ısıtan Güneş

Güneş sarı bir cücedir. Neden cüce dediğimize gelince, çok küçük bir yıldız olmasından ötürü böyle söylüyoruz. Küçük ama çok uzun ömürlü ve Dünya’nın varlığını sürdürebilmesinin en büyük etkenlerinden biri şüphesiz..

5) Gaz devi komşular

Elbette anlattığımız üzere Güneş ve Ay harikalar. Ancak bu savaş alanında Dünya’yı yaşanabilir hale getirmeye destek olan bir başka asker var: Jüpiter. Çoğu galakside gaz devleri (bizdeki Jüpiter gibi) merkezi yıldızın (bizdeki güneş gibi) yakınında olma eğilimindedir. Ancak bizim Jüpiter güneş sistemimizin dış kısmında bulunduğu için, yoğun yerçekimleri rahat bir şekilde asteroit ve kuyruklu yıldızları yakalar ve Dünya’ya ve diğer gezegenlere gelen asteroit, göktaşı gibi unsurların önemli bir çoğunu engeller.

Yorum yapın