Dünyanın En Eski Üniversitesi Hangisi: Top 10

Dünyanın en eski üniversitesi ve diğerleri yüzlerce yıldır ve hatta bazıları bin yıldır hizmet veriyor. Yüzyıllar boyunca, dünyanın en eski üniversitelerinin çoğu dağıldı, özerk kolejlere bölündü veya eski hali tanınmayacak kadar modernize edildi. Makalemizde, “Dünyanın en eski üniversitesi hangisidir? Nerededir ve ne zaman kurulmuştur?” gibi soruların cevabını vereceğiz, işte dünyanın en eski 10 üniversitesi.

Bologna Üniversitesi

Yer: İtalyaKuruluş tarihi: 1088Latince sloganına göre “Çalışmaların Besleyici Annesi” olan Bologna Üniversitesi, 1088 yılında kurulmuştur ve hiçbir zaman faaliyete geçmemiş, dünyanın en eski üniversitesi unvanına sahiptir. Nispeten modern zamanlara kadar, üniversite yalnızca doktora çalışmaları için kullanılsa da, bugün her düzeyde çeşitli programlara ev sahipliği yapıyor.İtalya’nın Bologna şehrinde bulunan bu üniversitenin, 6,400’ü uluslararası öğrenci olmak üzere yaklaşık 87,760 öğrencisi vardır. Ünlü mezunlar arasında üç papa, çok sayıda iş adamı ve birkaç İtalyan politikacı bulunmaktadır. Bologna Üniversitesi, QS World University Rankings® 2021’de 160. sırada yer almaktadır.

Oxford Üniversitesi

Yer: Birleşik KrallıkKaç yılında kurulmuştur 1096-116728 İngiltere Başbakanı, 20 Canterbury Başpiskoposu, 12 aziz, 27 Nobel ödüllü, 50 Nobel Ödülü sahibi ve Sir Stephen Hawking‘in yer aldığı mezunlar listesiyle Oxford Üniversitesi, eski olduğu kadar saygı da gören bir üniversite.Üniversitenin kesin kuruluş tarihi biraz belirsiz olsa da, bilinen aktiflik tarihi 1096 yılına kadar uzanıyor. Bazı kaynaklara göre çok daha eski bir tarihe dayanıyor.Şu anda dünya sıralamasında beşinci olan Oxford Üniversitesi, gerçekten dünyanın en yüksek dereceli ve en eski üniversitelerinden biridir, yaklaşık 24.300 kişilik bir öğrenci topluluğuna hizmet vermektedir ve dünyanın en büyük üniversite basınını işletmektedir.

Salamanca Üniversitesi

Yer: İspanyaKurulma tarihi: 1134Salamanca Üniversitesi 1134’te kuruldu ve 1218’de Kraliyet Beyannamesi verildi, şu anda hizmet vermeyen Palencia Üniversitesi’nden sonra İspanya’nın en eski kurumu olma unvanına sahip. Madrid’in batısında bulunan bu kurum, Kristof Kolomb‘un 15. yüzyılın sonlarında Hint Adaları seferi için kraliyet desteği almak amacıyla başvuru yaptığı yerdi.Salamanca Üniversitesi, 2021 QS Dünya Üniversite Sıralamasının 601-650 aralığında sıralanır ve dokuz kampüsünde yaklaşık 26.746 öğrenciye hizmet verir.

Paris Üniversitesi

Yer: FransaKuruldu: 1160-1250Fransa başkentinde 1160 ve 1250 yılları arasında kurulan Paris Üniversitesi, genellikle ‘la Sorbonne’ olarak bilinir, 1793 ve 1896 Fransız Devrimi yılları arasında faaliyet göstermesi askıya alınmış olmasına rağmen, Avrupa’da ilk kurulan üniversitelerden biri olarak bilinir.Bugün, Paris Üniversitesi, tümü orijinal üniversitenin yüksek itibarını koruyan, 1970 yılında 13 özerk kuruma bölünmüş olarak şehrin her yerine dağılmış durumda. Bunlardan 13’ünden en yüksek sırayı Sorbonne Üniversitesi (Paris-Sorbonne Üniversitesi ile Pierre ve Marie Curie Üniversitesi’nin birleşmesi (dünyada 83. sırada) ile oluşmuştur.

Cambridge Üniversitesi

Yer: İngiltereKuruluş tarihi: 12091209’da, siyasi çatışmalar nedeniyle Oxford Üniversitesi’nden ayrılan bir grup bilim insanı tarafından kurulan Cambridge Üniversitesi, şu anda dünyada yedinci sırada yer alıyor.Birçok ortak geleneği paylaşan Oxford ve Cambridge, her yıl düzenlenen ünlü Tekne Yarışı etkinliğinde doruğa çıkan sağlıklı bir rekabet duygusunu sürdürüyor. Cambridge’in yaklaşık 23.247 öğrencisi vardır ve bunların 5.340’ı AB dışından gelmektedir.

Padua Üniversitesi

Yer: İtalyaKuruluş tarihi: 1222Padua Üniversitesi (Università di Padova veya UNIPD) 1222’de kuruldu (bazı kaynaklar bu tarihten önce olduğunu iddia ediyor) ve İtalya’da hala faaliyet gösteren birkaç ortaçağ üniversitesinden biridir.Şu anda dünya sıralamasında 216. sırada yer alan Università di Padova, bu yıl 18 sıra yükseldikten sonra, astronomi, hukuk, tıp ve felsefe alanındaki devrim niteliğindeki erken araştırmalarıyla dikkat çekiyor.William Shakespeare’in ünlü oyunu The Taming of the Shrew’in geçtiği Padua şehrinde şu anda yaklaşık 62.500 öğrenciye ev sahipliği yapıyor. 1545 yılında, Università di Padova, şu anda dünyanın en eski akademik bahçelerinden biri olan Padova Botanik Bahçesi’ni kurdu. Aynı zamanda dokuz müze işletmektedir.

Napoli Federico II Üniversitesi

Yer: İtalyaKuruluş tarihi: 1224 (1258)Kutsal Roma İmparatorluğu’nun imparatoru II. Frederick tarafından 1224 yılında kurulan Napoli Üniversitesi (Federico II), İtalya’nın üçüncü büyük şehri ve dünyanın en eski sürekli yerleşim alanlarından biri olan Napoli’de yer almaktadır.Napoli Federico II Üniversitesi, dünya sıralamasında 392. sıradadır (2021’de 32 sıra yükselmiştir) ve yaklaşık 80.000 kişilik bir öğrenci topluluğuna çok çeşitli programlarla hizmet vermektedir. En ünlü tarihi mezunları arasında filozof ve ilahiyatçı Thomas Aquinas vardır.

Siena Üniversitesi

Yer: İtalyaKuruluş tarihi: 1240Toskana bölgesindeki küçük Siena şehrinde bulunan University of Siena, şu anda dünyada 651-700 sırada yer alan (2020’de 601-700 arasında) güçlü bir küresel duruşa sahip dünyanın en eski üniversitelerinden biridir.Kayıtlı öğrenci sayıları 20.000’in üzerinde olan Siena Üniversitesi kampüsü, şehrin tüm nüfusunun neredeyse yarısını oluşturmaktadır. Aynı zamanda tarihi öneme sahip şehir merkezi, UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil edilmiştir ve her yıl yemek, sanat, müzeler ve ortaçağ mirası için gelen 163.000’den fazla turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Coimbra Üniversitesi

Yer: PortekizKuruluş tarihi: 1290İlk olarak 1290’de Portekiz’in başkentinde kurulmuş olmasına rağmen, Coimbra Üniversitesi (dünya sıralamasında 431. sırada), talepkar krallar tarafından birkaç kez konumu değiştirildi ve sonunda ülkenin en büyük üçüncü şehir merkezi olan ve Roma’ya ev sahipliği yapan Coimbra’ya yerleşti.24.000’in biraz üzerinde öğrenci topluluğu ile Coimbra Üniversitesi birçok radikal reformdan geçti ve 18. yüzyılda on yıllardır Portekiz’de faaliyet gösteren tek üniversite oldu.2013 yılında Coimbra Üniversitesi, tarihi binaları, açık avlusu, kültürel gelenekleri ve şehir genelindeki muhteşem manzaraları nedeniyle UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklendi.

El-Ezher Üniversitesi

Yer: MısırKuruluş tarihi: MS 9701961 yılına kadar üniversite statüsü kazanmamasına rağmen Al-Azhar Üniversitesi, Mısır’ın Kahire kentinde MS 970 gibi erken bir tarihte kurulduğu için bu listede yer almayı hak ediyor. Başlangıçta bir ‘medrese’ olan ve ilkokuldan üçüncü sınıfa kadar öğrencilere eğitim veren El-Ezher Üniversitesi, ilk olarak İslami bir öğrenim merkezi olarak biliniyordu, ancak ilerleyen dönemde modern bir üniversiteye evrildi.Okul, zaman boyunca, özellikle yeni bir hanedanın iktidara geldiği ve 100.000’den fazla metni yok ettiği 12. yüzyılda çok fazla siyasi istikrarsızlık gördü. Bugün, El-Ezher Üniversitesi, QS Arap Bölgesi Üniversite Sıralaması 2021’de 51-60 arasında yer almaktadır. Okul, geleneksel çalışmaların yanı sıra işletme, ekonomi, bilim, tıp, mühendislik ve tarım alanlarında da programlar sunmaktadır.

Yorum yapın