Dosya Sıkıştırma Nasıl Yapılır?

Bilgisayar kullanıcılarına daha verimli ve daha hızlı bir dosya yönetim imkanı sağlayan dosya sıkıştırma konusunu ele alacağız.

Sıkıştırma (Arşivleme) Nedir?

Sıkıştırma yani diğer adı ile arşivleme, aynı veya farklı türlerde olan bir ya da birden fazla dosyayı, sıkıştırma programları yardımı ile kendilerinden daha küçük boyutta ve tek bir dosya gibi davranabilen yeni bir dosya türüne dönüştürme işlemidir. Özetle, birden fazla dosyanın sıkıştırılıp tek bir dosya haline getirilen depolama işlemidir. Özellikle WİNRAR logosunda da kemerle bir arada tutulan kitap görselleri bu tanımı destekleyen türdendir. Winrar, günümüzde en sık tercih edilen dosya sıkıştırma programıdır. Ve bu program haricinde WİNZİP veya SEVEN ZİP gibi uygulamalar da dosya sıkıştırma adı altında kullanılan diğer programlardır.

Adım Adım Dosya Sıkıştırma Nasıl Yapılır?

Belirtebileceğimiz öncelikler arasındaki dosya uzantıları ve türü ne olursa olsun tüm dosyalar, sıkıştırma işlemlerinde kullanılabilmektedir. Dosya sıkıştırma adımları aşağıdaki gibidir:

  • 1-Öncelikle sıkıştırmak istenilen dosya ve dosyaları seçiyoruz. Ve seçili olan dosya grubu üzerinde sağ tuş ekranına tıklayarak bilgisayarda yüklü olan sıkıştırma programlarını örneğin ; ‘WİNRAR’ tarafından oluşturulmuş seçenekler karşımıza çıkmaktadır. Özellikle ilk iki sıradaki seçenekler için en sık kullanılan seçenekler denilebilir.
  • 2-Dosyalar hangi klasörün altında ise aynı isimle otomatik bir dosyayı oluşturmayı sağlayan bir seçenektir. İlk seçenekte ise daha fazla parametreyi değiştirme şansımız bulunmaktadır.
  • 3-Tıkladığımız ilk seçenekte karşımıza bir ara yüz gelmektedir. Bu ara yüzde başta adı olmak üzere birçok farklı parametre kolaylıkla değiştirilebilmektedir. İstenildiği takdirde dosyalar, ciltlere bölünüp birden fazla dosya halinde oluşturulabilmektedir. Diğer bir seçenek ise kullanıcıların kullanımını engellemek amacı ile set password sekmesinden bir şifre de belirlenebilmektedir.

Birden fazla dosyayı sıkıştırabildiğimiz gibi sıkıştırılmış bir dosya içerisindeki tercih ettiğimiz dosyaları da dizine çıkartabiliriz. Yani tercih ettiğimiz bir adrese veya bir klasörün içerisine de taşıyabiliriz. Dosya sıkıştırma işlemlerinin temel amacı, dosyaların sabit disk üzerinde daha az yer kaplamalarını sağlamaktır

Yorum yapın