Ana Sayfa Arama Galeri Video
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dolar Değer Kazanmaya Devam Ediyor: Yeni Durum Ne?

Doların yükselişi ve Fed’in faiz politikalarına dair beklentiler piyasalarda etkisini sürdürüyor. Türkiye’de açıklanan ekonomik veriler ve uluslararası piyasalardaki gelişmeler yakından izleniyor.

Dolar Değer Kazanmaya Devam Ediyor: Yeni Durum Ne?

Dolar ve Diğer Para Birimleri

Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının ardından 29,76 seviyesinden işlem görüyor. Aynı dakikalarda euro 32,65’ten, sterlin ise 37,67’den alıcı buluyor. Dolar endeksi ise önceki kapanışının hemen altında 102,1 seviyesinde bulunuyor.

Fed’in Faiz İndirimleri ve Beklentiler

ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanakları ve Orta Doğu’daki jeopolitik riskler, varlık fiyatları üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Analistlere göre, bugün ABD’de açıklanacak verilerle birlikte Fed toplantı tutanakları yatırımcıların odak noktasında.

Cuma günü açıklanacak ABD istihdam raporu ve ülkedeki JOLTS açık iş sayısı verileri, piyasalarda önemli bir yer tutuyor. Ocak toplantısında Fed’in faizleri sabit tutacağı beklenirken, mart ayında ise yüzde 77 ihtimalle ilk faiz indiriminin olacağı öngörülüyor.

Türkiye’de Ekonomik Durum

Türkiye’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aralıkta aylık bazda yüzde 2,9, yıllık bazda ise 64,77 arttı. Bu veriler, ülke içi ekonomik durumun izlenmesinde önemli bir gösterge niteliği taşıyor.

Piyasa ve Veri Akışı

Piyasalar, ABD ve Türkiye’de açıklanacak verilerle şekillenmeye devam ediyor. Almanya’da işsizlik oranı ve ABD’de JOLTS açık iş sayısı verileri yakından takip edilirken, teknik olarak dolar endeksinde direnç ve destek seviyeleri analistlerin odaklandığı noktalar arasında bulunuyor. Dolar endeksinde 103 ve 104 puan seviyeleri direnç, 101 ve 100 puan ise destek konumunda.