Doğum sancısı: Ağrıyı hafifletmek için seçeneklerinizi tartın

Doğum sancısı: Ağrıyı hafifletmek için seçeneklerinizi tartın

Doğum sancılarınızı nasıl kontrol edebileceğiniz size bağlı olan bir durumdur. Tercihlerinizi bilin. 

Doğum zor ama doğal bir süreçtir. İki kadının doğum sancısıları aynı seviye de olmadıkları gibi süreçleri aynı olamaz. Bu yüzden sizin için en doğru ağrı kesici seçeneği belirlemeniz gerekmektedir.

Sancı için en sağlıklı yaklaşım, sancılarınızın nasıl ilerlediğine ve sizin neyi tercih ettiğinize bağlıdır. Bazen doğum başlayıncaya kadar ne tür bir ağrı kesici isteyeceğinizi bilemezsiniz. Yine de doğumdan önce seçenekleri belirlemek sizin için faydalı olacaktır. Bulduğunuz hastane ya da doğum merkezlerinde bu seçenekler üzerine görüşmeler yapabilirsiniz. 

Seçenekleri gözden geçirin

Doğum sancısını kontrol altına alabilmek ve hafifletmek için birçok yol bulunmaktadır. Gevşeme egzersizleri, nefes teknikleri, sık pozisyon değiştirmek (özellikle sancıdan önce) bunlardan bazılarıdır. Eşiniz ya da doğum koçunuz belinize masaj yapabilir ya da alt kısmına doğru buz kalıbı ya da sıcak pres uygulayabilir. Bunun dışında müzik dinleyebilir ya da banyo veya duş alabilirsiniz.

Doğum sürecinde sancılar artmaya ve kasılmalar daha güçlü ve sık hale gelmeye başladıkça birçok kadın ağrı kesici seçeneklerine eklemeler yapmayı tercih edecektir. Örnek verilecek olursa, epidural ve spinal bloklar geçici olarak alt gövdeyi uyuştururlar. Spinal blok genellikle doğumdan hemen önce kullanılırken epidural doğum sırasında sürekli kullanılabilir. Ağrı hissini değiştirmek için alternatif olarak uyuşturucu ilaçlar ya da benzer ilaçlar kullanılabilir.

Ayrıca sancıyı kontrol altına alabilmek için hipnoz, akupunktur, suya daldırma ya da refleksoloji gibi geleneksel olmayan yöntemlerde kullanılabilir. Bu teknikler kasılma ya da ağrılarınızı durdurmayacak ama rahatlatacak ve acıyı daha az hissetmenizi sağlayacaktır. 

Artı ve eksilerini anlamak 

Tüm ağrı kontrol sistemlerinin artı ve eksileri bulunmaktadır. Gevşeme ve nefes teknikleri sizin daha iyi bir kontrol duygusu hissetmenizi sağlarken ağrıyı durduramayacaktır. İlaçlarla kasılmaları daha az sancılı yaşarsınız ancak uyuşma, bulantı, kaşıntı gibi yan etkilerini yaşarsınız. Bazı ilaçlarda ise yatağa bağımlı hatta tek bir pozisyonda kalabilirsiniz. Ayrıca mesanenin bir kateter ile boşaltılması gerekebilir. Kimi ilacın bebeğiniz de etkileme ihtimali vardır. Doğumdan hemen önce sistemik analjeziklerle tedavi alırsanız bebeğinizde yeni doğan geçici solunum sorunları veya yavaşlamış refleksler ile karşılaşabilirsiniz. 

Umulmayanı bekleyin

Sancı ve doğum tahmin edilemez. Doğum sancısı beklenenden yoğun olabilir ya da farklı bir şekilde zarar verebilir. Ya da sağlık kuruluşunuz sancının durumuna göre farklı bir ağrı kesici seçeneği önermek durumunda kalabilir. Doğum sancıları ve ağrıları için önceden belirlenmiş bir planınız olsa bile sancı ilerledikçe bu planı değiştirmek için tercih yapabilirsiniz. Unutmayın ki doğum bir dayanıklılık testi değildir. Ağrı kesici kullanırsanız başarısız olmazsınız.

Şu bir gerçektir ki; Doğum sancısını kontrol altına almak için seçenekler ile ilgili ne kadar bilgi edinirseniz ancak sancı geldiğinde hazırlığın önemini kavrayacaksınız. 

Önceden yaptığınız tercihlere dikkat edin

Sancı kontrolünde önemli olan nedir? Size hitap eden tercihi düşünün ve sağlık kuruluşuna aşağıdaki soruları yöneltin;

 • Yöntemin içeriği nedir?
 • Beni nasıl etkileyecek? Yürüyebilecek miyim yoksa yatakta mı kalmalıyım?
 • Bebeğimi nasıl etkiler?
 • Muhtemel yan etkileri nelerdir?
 • Ne kadar hızlı etki eder?
 • Ne kadar sürede ağrıyı kesecektir?
 • Diğer ağrı yöntemleri ile birleştirebilir miyim?
 • Bu yöntem doğum sırasında da kullanılabilir mi?
 • İşe yaramazsa ne olacak?
 • Ben her şeyi hatırlayacak mıyım?
 • Doğumdan hemen sonra bebeğimi emzirmem mümkün olabilecek mi?

Sancı gelmeden önce ağrı kesici planı hakkında doktorunuz ya da doğum koçunuzla konuşun. Hastane ya da doğum merkezine geldiğinizde planı tekrar inceleyin. Unutmayın ki sancı olduğunda ya da doğum esnasında herhangi bir ağrı kesici istemek konusunda özgürsünüz. Sancı ilerledikçe seçenekler hakkında bilgi sağlama konusunda sağlık ekibinize ve ağrı kontrolü konusunda da kendi tercihlerinize güvenin. 

Yorum yapın