DOLAR 19,0422 0.11%
EURO 20,5723 0.36%
ALTIN 1.188,410,10
BITCOIN 5411110,70%
İstanbul
11°

HAFİF YAĞMUR

16:40

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Distansiyon Nedir?

ABONE OL
12 Eylül 2022 22:59
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Distansiyon kısaca gerginlik demektir. Tıpta çok sık kullanılan bu kelime şişlik anlamına da gelir. Organlardaki iç basınç nedeniyle oluşan distansiyon nedir, belirtileri nelerdir sorusu hastalar tarafından merakla araştırılır. Nefes alındığı zaman hava basıncıyla birlikte akciğerlerin şişmesi distansiyona örnek olarak gösterilebilir. Yüksek tansiyon nedeniyle damarların şişmesi ve biriken idrarın neden olduğu mesane şişmesi distansiyona nedeniyle yaşanır.

Abdominal Distansiyon Nedir

Karın bölgesinde oluşan gerginliği tıp dilinde abdominal distansiyon nedir sorusuna cevap olarak verebiliriz. Bu durum bölgede hava ya da sıvı birikmesi nedeniyle yaşanır. Sadece mide-bağırsak bölgesinde yaşanan sağlık sorunları bu duruma neden olmaz. Karında yaşanan şişlikler de bu kapsamda değerlendirilir.

 Ciddi ve hayati tehlike oluşturacak nedenleri sürecin dışında bıraktığımız zaman;

 1.  Gaz ve kabızlık,
 2.  Aşırı yemek tüketim,
 3.  Hava yutmak,
 4.  Gebelik,
 5.  İshal ve bağırsak tıkanıklığı bu sorunun temel nedenleri olarak görülebilir.

Yemek yerken çok fazla hava yutan kişilerde, hazımsızlık çekenlerde, gıda zehirlenmesi yaşayanlarda, kalp krizi geçirenlerde ve sirozu olanlarda abdominal distansiyon görülebilir. Karın ağrısına eşlik eden huzursuzluk, hareketsizlik isteği ve bağırsak seslerinin kesilmesi vücutta abdominal distansiyon yaşandığının en net belirtisidir. Bu durumda hastanın karnı olması gerekenden serttir.

 Hastalığın Tanısı Nasıl Konur?

Abdominal distansiyon ile birlikte karın ağrısı, yüksek ateş, geğirme, ishal, nefes darlığı, kusma, kabızlık, veya yüksek ateş gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Çoğu zaman ciddi bir hayati tehlike oluşturmayan sorun evde basit tedbirlerle geçirilebilir. Buna karşılık tipik belirtilerin süreklilik arz etmesi halinde karaciğer veya rahim hastalıkları akla getirilebilir. Kan ve idrar testleri, fiziki muayene, ultrason veya tomografi ile hastalıkların tanısı konabilir. Parasentez uygulamasıyla tanı konabilir ve gerekli tedaviyle iyileşme sağlanır. Karında beklenmeyen ve rahatsız edici şişlik oluştuğu anda sorunun kaynağını hedef alan rahatlatıcı tedavilerin uygulanması gerekir.

Gastrik Distansiyon Nedir

Yaşanan her gastrik distansiyon, abdominal distansiyona da neden olabilir. Buna karşılık her abdominal distansiyon şikayeti gastrik distansiyon nedeniyle olmaz. Gastrik distansiyonun yaşanmasına neden olan sebepler arasında;

 1.  Aşırı yemek yeme,
 2.  Yemek yerken çok fazla miktarda hava yutma,
 3.  Crohn hastalığı,
 4.  Suni teneffüs,
 5.  Havanın akciğer yerine farklı bir yere taşınması,
 6.  Ülseratif kolit türü bağırsak sorunları sayılabilir.

Çok yemek yeme veya mide-bağırsak bölgesinde yaşanan gaz sıkışması nedeniyle görülen gastrik distansiyon hayati tehlike riski taşımaz. Gastrik distansiyon nedir sorusuna verilecek en basit cevap; hava nedeniyle midede şişlik oluşmasıdır. Sıkıntı oluşan geğirme ve gaz çıkarma ile giderilir. Solunum cihazı gibi yardımcı üniteler vasıtasıyla mideye kısa sürede çok fazla hava girmesi halinde ciddi sağlık sorunları yaşanabilir. Bu süreç içinde oluşabilecek kusma boğulmalara neden olabilir. Hıçkırığa neden olan sebepler genelde zararsız olmakla birlikte 2 günden fazla süren inatçı hıçkırık yaşanması halinde zaman kaybetmeden bir doktora görünmek gerekir. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.