Ana Sayfa Arama Galeri Video
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dışişleri Bakanlığı, İran, Irak ve Pakistan Arasındaki Gerilime İlişkin Çağrıda Bulundu

Dışişleri Bakanlığı, İran, Irak ve Pakistan arasındaki gerilime yönelik uluslararası işbirliği çağrısında bulundu. Açıklamada, sorunların itidal ve sağduyuyla çözülmesi gerektiği vurgulanırken, Türkiye’nin bölgesel barışa katkı sunmaya hazır olduğu ifade edildi.

Dışişleri Bakanlığı, İran, Irak ve Pakistan Arasındaki Gerilime İlişkin Çağrıda Bulundu

İran, Irak ve Pakistan arasındaki gerginlikle ilgili olarak Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, üç ülkeye yönelik itidal ve sağduyu çağrısı yapıldı.

Sorunların Çözümü İçin Uluslararası İşbirliği Vurgusu

Dışişleri Bakanlığı, İran-Pakistan arasındaki gerilimin artmasından duyulan endişeyi dile getirirken, sorunların çözümü için uluslararası işbirliğine vurgu yaptı. Bakanlık, bu çerçevede Birleşmiş Milletler Şartı başta olmak üzere uluslararası hukukun temel ilkelerine saygı gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Diyalog ve İşbirliği Temennisi

Ülkeler arasındaki anlaşmazlıkların, dostluk ve kardeşlik anlayışıyla diyalog ve işbirliği yoluyla çözülmesi gerektiğine inanan Dışişleri Bakanlığı, bölgesel güvenliğin ve istikrarın tehdit edilmeden çözümlenmesini temenni etti. Açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti’nin, benzer barışçıl çözüm deneyimlerini paylaşmaya ve bölge ülkelerine katkı sunmaya hazır olduğu vurgulandı.

Dost ve Kardeş Ülkelerden İtidal Çağrısı

Dışişleri Bakanlığı, dost ve kardeş ülkeler İran, Irak ve Pakistan’a yönelik çağrıda bulunarak, taraflar arasında itidal ve sağduyuyla çözüm bulunması çağrısında bulundu. Türkiye’nin, bölgesel barışın sağlanması konusundaki taahhüdünü yinelediği açıklamada, anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözülmesi için destek vermeye hazır olduğu belirtildi.