Çocuklarda Karaciğer Enzimleri

Karaciğer enzimlerinin yüksek olmasının anlamı karaciğerde hasar meydana gelecek demektir. Karaciğer enzimlerinde yükselme, bir enfeksiyon veya karaciğerde hasar olduğunu gösterir. Yükselme görülen karaciğer enzimleri şunlardır:-Aspartat transaminaz (AST) -Alanin transaminaz (ALT).Karaciğer fonksiyon testi sonucunda karaciğer enzimlerinin yükseldiği anlaşılabilir. Birçok kişide karaciğer enzimleri geçici olarak yükselmiştir. Çoğu zaman karaciğer enzimlerinin yüksek olması kronik ve ciddi bir karaciğer hasarına işaret değildir.

Nedenleri

-Hepatit A/B/C -Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması -Kolesterolü kontrol etmek için kullanılan statin grubu ilaçlar da dahil olmak üzere bazı ilaçlar -Obezite -Reçetesiz satılan bazı ağrı kesiciler -Alkolizm -Çölyak hastalığı -Siroz -Sitomegalovirüs enfeksiyonu -Kalp krizi -Safra kesesi iltihabı (kolesistit) -Tiroid düşüklüğü -Karaciğer kanseeri -Kas zayıflığı hastalığı -Pankreatit -Kaslarda iltihaplanma -Wilsons hastalığı.

Karaciğer enzimleri ne işe yarar?

AST birçok dokuda bulunmaktadır. Karaciğer, kalp, kas dokusu, böbrek ve beyinde bulunur. Bu dokulardan herhangi birinde bir hasar oluşması sounucunda kanda AST düzeyi artar. -AST normal düzeyi 5 – 40 U/L. -ALT normal düzeyi 7 – 56 U/L.

Ne zaman doktora gitmeli?

Karqaciğer fonksiyon testi yaptırdınız ve değerleriniz yüksek çıktı. Bu durumda doktora gitmelisiniz. Doktorunuz başka testler de yaparak nedenini araştırı ve size uygun tedaviyi uygular.

Yorum yapın