DOLAR 19,0726 0.23%
EURO 20,5690 -0.33%
ALTIN 1.217,04-0,23
BITCOIN 5374071,32%
İstanbul
10°

AZ BULUTLU

13:17

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir, İyi Gelen Şeyler

ABONE OL
12 Ekim 2022 17:42
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir

Burun tıkanıklığı önlem alınmadığı durumlarda oldukça rahatsızlık veren bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Uzun süre devam etmesinde birçok problemin oluşmasına neden olan burun tıkanıklığı ayrıca vücuttaki sıvı dengesini bozmaktadır.Bir migren ya da sinüzit gibi dert açan bu tıkanıklığı tüm bunların yanında doğru bir şekilde nefes almanızı engellediği için havada ki tüm mikropların vücut içerisin eğirmesine ve daha başka birçok hastalığın oluşmasına davetiye çıkarmaktadır.Burun tıkanıklığı ile yeterli bir miktarda oksijenin dokulara ulaşması engellenmekte olup, vücutta yeteli oksijenin dolaşıma katılması engellenmektedir. Aslında bakılırsa bu bile başlı başına büyük bir probleme neden olacak kapasiteye sahip bir sorundur.Ayrıca şu durumu belirtmekte fayda vardır. Burun tıkanıklığı öyle basit bir nedenden dolayı oluşmaz. Arkasında yatan birçok gerçek bulunmaktadır. Burun tıkanıklığına neden olan bu gerçeklerin bulunması ve problemin daha ileri boyuta gitmesi engellenmelidir.Yukarıda belirtilen birçok nedenden hatta daha fazla sebepten dolayı burun tıkanıklığını gidermenin yolları bulunmalı ve çözüme kavuşturmalıdır. Her şeyden önce burun tıkanıklığının arkasında yatan ana sebep soğuk algınlığı ise aşağıda bahsedilecek birkaç yöntemin kullanılması ile iyi bir ilerleme kaydedilir.

Burun Akıntısını Önlemenin Yöntemleri

Burun akıntısının arkasında yatan sebebin ne olduğunun öğrenilmesi ile bu soruna çözüm yolu bulunmalıdır. Tabi bu sebep çok boyutlu değilse ya da başka bir ifade ile cerrahi bir operasyon gerektirecek bir şekilde beyin ile ilgili bir problem değilse sadece soğuk algınlığı için vereceğimiz birkaç yöntem ile bu sorundan kısa sürede kurtulabilirsiniz.Burun akıntısının önlemenin yöntemleri çok çeşitlilik göstermekte olup, bu yöntemlere rağmen ileri seviyede akıntıya neden olan ve bir türlü geçmeyen burun akıntısının ise çözüm yolları klinik yolları olmalı ve bir an önce alanında uzman bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Burun Akıntısının Nedenleri

Burun akıntısına neden olan rahatsızlıkların başında beyindeki küçük bir problem nedeni ile sinüzite dayalı bir akıntının neden olmasıdır. Özellikle soğuk havalarda daha sık görünmesine rağmen bazı kişilerde bu akıntı her mevsim görülmektedir.Bazen altında yatan sebep küçük bir soğuk algınlığı gibi görünse de çok farklı bir problemin oluşmasına öncülük edebilmektedir. Kirli havalarda virüs nedeni ile burun akıntısı oluşabilmekte bu virüsün ilaçlar ile vücuttan uzaklaştırılması gerekmektedir.Yine burun akıntısının nedenleri arasında akciğer bronşlarının tıkanması ya da bilinen ismi ile zatürre hastalığının başlangıcında bile kendini bu nedenle gösterebilmektedir.Burun tıkanıklığı eğer basit olarak gördüğümüz ki aslında basit bir problem değildir, soğuk algınlığı nedeni ile oluşmuş ise tıkanıklığın bir an önce açılması gerekmektedir. Zira tüm hastalıkların oluşumunda kirli havanın etkisi çok büyüktür.Tıkanıklığı açmak ve doğru nefesin alınması için burunun içine fısfıs sıkılarak kısa bir çözüm tekniği olsa da burun tıkanıklığı açılır. Kısa bir çözüm yolu olsa da fısfıs rahatlamanızı sağlayacaktır.Yine de kısa çözüm teknikleri ile önlem alamıyorsanız doktora başvurmalı ve doktorun önerdiği ilaçların kullanımı ile burun akıntısına ve tıkanıklığa çözüm bulunmaktadır. Unutmayın hastalık yapıcı etkenin vücuttan uzaklaşması ile burun akıntısının de giderilmesi sağlanacaktır.

Burun tıkanıklığı Ya Da Akıntısını Önlemek İçin

Burun tıkanıklığı ve akıntısının soğuk algınlığı nedeni ile oluştuğunu düşünüyorsanız ve anlık rahatlama sağlamak için bu duruma çözüm yolları arıyorsanız aşağıda yapacağımız maddeleme sizlere yardımcı olacaktır. İlk olarak;

  • Burun deliklerine zeytinyağını bir pamuk yardımı ile sürmek ya da damlatmak burun tıkanıklığı açacaktır,
  • Burun tıkanıklığının giderilmesi için basit bir çözüm yolu olan yöntemlerden biri de kendinizi sıcak tutmak için kalın giyinmeniz burun akıntısına fayda sağlayacaktır.
  • Burun tıkanıklığı yaşadığınız aman aralığında mutlaka sigara içilen ortamlardan uzak kalmanız gerekmektedir. Bu konu hakkında çevrenizdekilerden hassas davranmalarını isteyebilirsiniz.
  • Eğer bir burun tıkanıklığınız varsa bu zaman zarfında süt içmekten uzak durmalısınız. Süt vücutta sıvı üretimini arttıran etkenlerden biridir.
  • Eğer burun akıntısının sinüzitten oluştuğunu düşünüyorsanız ve bu çözüm yollarından biri siz fayda sağlamıyorsa alternatif çözüm yollarına geçmelisiniz. Bu konuda yardımcı olan bitki zencefil olacaktır. Burun akıntısının giderilmesine kadar bir fincan zencefil içerek çözüm yolu bulabilirsiniz.
  • Zor bir alternatif yöntemlerinden biri olsa da her gece yatmadan önce tuzlu suyu burnunuza çekmeniz akıntının ve dolayısı ile tıkanıklığın giderilmesine neden olacaktır.

Bu yöntemlerin birçoğu uzun vadede olmasa da kısa vade de burun tıkanıklığını giderecektir. Ayrıca unutulmamalıdır ki tıkanıklığın yani akıntının oluşması bir hastalık nedeni iledir. Hastalığın geçmesi de yaklaşık bir hafta on günü bulabilmektedir. Bu nedenle eğer gribal enfeksiyon bulunuyorsa burun tıkanıklığının geçmesi için sabırlı olmanız gerekmektedir.

Nemli Ortam

Burun tıkanıklığı dolayısı ile nefes almakta zorlanıyor iseniz rahatlamanız için ortamın nemlenmesi burun tıkanıklığını açacak ve daha rahat nefes almanızı sağlayacaktır. Peki ortam nasıl nemliliği sağlanır? Bu sorunun cevabı oldukça basittir.Evinizin soba ya da kalorifer yardımı ile ısıtıyorsanız sobada sürekli kaynayan bir çayın bulunması ortamın nemlilik düzeyini arttıracağı gibi yine kalorifere koyacağınız ıslak bezin kuruması da ortam nemliliğini arttıracak etmenlerden biri olacaktır.

Tuzlu Suyun Buruna Çekilmesi

Bu yöntem geçmişten günümüze gelen bir yöntem olup,  burun tıkanıklığına kısa sürede de olsa kesin bir çözüm gibi görünmektedir. Bir bardağa yeteli miktarda tuzun ve suyun konulması ile günde birkaç kez bu suyun buruna çekilmesi burun tıkanıklığını engelleyecektir.

Mısır Kökü

Mısır kökü ile yapılan karışımın buruna günde birkaç kez çekilmesi ile burun tıkanıklığı engellenebilir.  Elinizde bulunan mısır kökünü belirli bir miktar suya atarak kaynatmalısınız. Kaynayan uyun içine son olarak nane ve zeytinyağı da eklenerek kaynamış suyun iyi bir karışım olması sağlanır.Bu karışımın yoğun bir şekilde olması ile günde birkaç kez buruna çekilmesi burun tıkanıklığını önleyecektir.

Lavanta Çiçeği

Burun tıkanıklığa bitki çaylarının oldukça faydası bulunmaktadır. Lavanta çiçeği de yardımcı olan bir çözüm yolu olup, bir miktar lavanta çiçeğiniz kaynamış suda bekleterek demlenmesini sağlamanız ile bu suyun tıkanık buruna belirli aralıklar ile çekilmesi tıkanıklığı açacak hatta ileri zamanlarda tamamen ortadan kalkmasını sağlayacaktır.Yine papatya çayında lavanta çiçeği yönteminin kullanılması ile tıkalı buruna bu karışımın çekilmesi burun tıkanıklığını ilk etapta açacak olup, uzun vade de burun tıkanıklığın giderilmesini sağlayacaktır.

Kaynatılmış Soğan

Kuru soğanın birçok faydası olduğu bilinmektedir. Burun tıkanıklığına giderilmesine de kuru soğanın oldukça faydası bulunmaktadır. Kıyılmış soğanın kaynatılması ile bu suyun buharının buruna çekilmesi burun tıkanıklığını açacak hatta virüs nedeni ile oluşan akıntının giderilmesinde yardımcı olacaktır. Unutmayın bu buharı günde birkaç kez buruna çekmeniz gerekmektedir.

Nergis Çiçeği

Nergis çiçeğinin yapraklarının karışım hazırlanması için dövülmesi gerekmektedir. Dövülen nergis çiçeğinin yapraklarına bir miktar zeytinyağı ve az miktar su yardımı ile demlenmesi sağlanır. Demlenmenin sağlanması için yaklaşık 30 dakika beklenmelidir. Bu süre sonunda elde edilen karışım günde en az 10 kez buruna 5 ile 6 kez damlatılır. Bu karışımın burun tıkanıklığına faydası oldukça büyük olacaktır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.