Ana Sayfa Arama Galeri Video
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

BTK, Apple Ürünleriyle İlgili Ciddi Güvenlik Açıklarını İncelemeye Aldı: iPhone ve iPad Kullanıcılarına Önemli Uyarı Geldi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Apple’ın iOS işletim sistemiyle ilgili ciddi güvenlik açıklarını tespit etti ve kullanıcıları uyardı. İşte alınması gereken önlemler!

BTK, Apple Ürünleriyle İlgili Ciddi Güvenlik Açıklarını İncelemeye Aldı: iPhone ve iPad Kullanıcılarına Önemli Uyarı Geldi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın İncelemesi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, iOS işletim sistemine sahip cihazları etkileyen önemli güvenlik açıklarını belirleyerek, bu konuda Apple’dan açıklama istedi ve bir soruşturma başlattı.

Bakan Yardımcısından Kritik Uyarılar

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Apple marka cihazları kullanan kullanıcılara ciddi uyarılarda bulundu.

Sayan, toplumun dikkatini çeken iOS cihazlarındaki güvenlik açıklarıyla ilgili Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi’nin (USOM) uzun süredir çalışmalar yürüttüğünü ifade etti.

USOM’un detaylı siber tehdit istihbarat çalışmaları sonucunda iOS cihazlarını etkileyen önemli güvenlik açıklarının tespit edildiğini belirten Sayan, “Bu kritik açıklar, cihazların tam kontrolünü ele geçirme ve kullanıcı verilerinin risk altında olmasına yol açabilir. Gerçekleştirdiğimiz çalışmalar kapsamında 16 komuta kontrol sunucusu tespit edildi ve bunlar, zararlı bağlantılar listesine eklenerek engellendi. Ayrıca tehditle ilgili SOME İletişim Platformu (SİP) üzerinden 2203 Siber Olaylara Müdahale Ekibimize (SOME) gerekli bilgiler aktarıldı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumumuz (BTK), konuyla ilgili Apple’dan açıklama istedi ve aynı zamanda bir soruşturma başlattı” şeklinde konuştu.

Küresel Önlemlerin Gerekliliği

Sayan, uluslararası toplumla birlikte acil önlemlerin alınması için hazır olduklarını vurgulayarak, “Küresel siber zafiyetlere karşı ciddi yaptırımların uygulanması gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz. Dijital izleme ve siber casuslukla mücadele, milli güvenliğimizin ayrılmaz bir parçasıdır. USOM’un siber tehdit istihbarat çalışmalarının sonuçlarına dayanarak, iOS cihaz kullanan vatandaşlarımızın aşağıdaki güvenlik önlemlerine dikkat etmelerini öneriyoruz” dedi.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sayan, alınması gereken önlemlerle ilgili şunları söyledi: “Riskleri azaltmak ve kişisel verilerimizi korumak için hayati öneme sahip olan iOS işletim sistemini en güncel sürüme yükseltin. iMessage ve FaceTime ayarlarınızı gözden geçirin ve gerekirse geçici olarak devre dışı bırakın. Güçlü parolalar kullanarak hesap güvenliğini sağlayın, düzenli aralıklarla parolaları güncelleyin. Çok faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin (2FA). Şüpheli veya tanımadığınız kişilerden gelen mesajlara dikkat edin. Güvenilir olmayan kaynaklardan uygulama yüklemekten kaçının. Zararlı veya tanımadığınız bağlantılara tıklamaktan kaçının. Kullanılan uygulamalara verilen izinleri düzenli olarak kontrol edin. Uygulamaların kamera, mikrofon, fotoğraf gibi hassas verilere erişimlerini sınırlandırın. Kablosuz bağlantı özelliklerini sadece ihtiyaç duyulduğu durumlarda aktifleştirin. Konum servislerini yalnızca gerektiğinde kullanın ve gereksiz uygulamaların konum servislerine erişimlerini kısıtlayın. Safari web tarayıcısı uygulamasında kullanıcı adı ve parola bilgilerinin otomatik tanımlanmasını engelleyin. Bu sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız. USOM ekiplerimize kritik çalışmaları için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.