Bebeklere Enginar Ne Zaman Verilir?

Enginar, çocuklar için yararlı bir sebze olmasına rağmen, ilk 6 aydan önce verilmemesi önerilir. Çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimi için en sağlıklı ve doğal besin kaynakları olan sebze ve meyvelerin tüketimine 6 aydan sonra başlanması tavsiye edilir. Enginar, mineralli ve yüksek miktarda vitamin ve mineral içeren sağlıklı bir sebze olmasına rağmen, ilk 6-8 aydan sonra belirli miktarlarda verilebilir. Enginar ayrıca, doyurucu bir gıda olması nedeniyle, çocuklar için önemli bir besin kaynağıdır.

Bebeklere Enginarın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Enginar, yüksek protein, karbonhidrat, A, D, B6 ve C vitaminleri içeren bir sebze olmasına rağmen, bazı bebeklerde alerji gibi yan etkilere sebep olabilir. Bu yan etkiler arasında kızarıklık, döküntü, kaşıntı ve ağız ile boğazda şişme gibi belirtiler görülebilir. Aynı zamanda, bağırsak gazı ve mide şişkinliğine neden olabilir ve bebeklerde gaz oluşumuna sebep olabilir. Ancak, enginar ayrıca, kabızlık gibi sorunları olan bebekler için yararlı olabilir ve düşük yağ içeriği nedeniyle obezite düşmanı olarak bilinir.

Bebekler İçin Enginar Tarifi

Enginar, tavuk eti ile ya da sade olarak haşlanarak, diğer sebzelerle birlikte çorba ya da püre olarak Bebeklere verilebilir. Enginar, ana yemek, ara soğuk veya başlangıç olarak hazırlanan bir besin olabilir.

Yorum yapın