Ana Sayfa Arama Galeri Video
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Altının gramı 1.950 liradan satılıyor

Altın fiyatları haftaya düşüşle başlarken, gram altın 1.950 lira seviyesinde seyrediyor. Çeyrek altın 3 bin 270 lira, cumhuriyet altını ise 13 bin 310 liradan işlem görüyor.

Altının gramı 1.950 liradan satılıyor

Altının Güncel Durumu

Altının gram değeri, yeni haftaya düşüşle başlamasının etkisiyle 1950 lira seviyesinde işlem görüyor. Aynı süreçte çeyrek altın 3 bin 270 lira, cumhuriyet altını ise 13 bin 310 liradan satılıyor.

Çeyrek ve Cumhuriyet Altını Fiyatları

Cuma günü dolar kuru ve altının ons fiyatındaki artışa paralel olarak değer kazanan altının gram fiyatı, yüzde 0,3’lük bir yükselişle 1961 liradan günü tamamlamıştı. Ancak yeni haftaya girerken saat 10.15 itibarıyla altının gram fiyatı, yüzde 0,6’lık bir azalışla 1950 lira seviyesinde seyrediyor. Aynı dönemde çeyrek altın 3 bin 270 lira, cumhuriyet altını ise 13 bin 310 liradan alıcı buluyor. Altının ons fiyatı ise şu sıralarda yüzde 0,6 oranında bir değer kaybıyla 2 bin 32 dolardan işlem görüyor.

Analistlerin Yorumları

Finansal analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) beklenenden daha geç faiz indirimine gidebileceği beklentilerinin artmasıyla altına olan talebin azaldığına dikkat çekiyor. Ayrıca, önümüzdeki hafta ABD’de açıklanacak enflasyon verilerinin piyasalarda oynaklığı artırabileceği üzerinde duruluyor.

Dünya genelindeki önemli merkez bankalarının, enflasyonla mücadele kapsamında son iki yıldır uyguladığı sıkı politikaların sona erebileceği beklentileri güçlü bir şekilde devam ederken, faiz indirimlerinin boyutu ve zamanlaması konusunda belirsizlikler devam ediyor.

Para Piyasalarında Beklentiler

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ocak toplantısında politika faizini sabit tutacağı kesin gözüyle bakılırken, mart toplantısında ise yüzde 65 ihtimalle ilk faiz indirimini gerçekleştirebileceği öngörülüyor. Bugün yurt içinde hazine nakit dengesi, yurt dışında ise Avro Bölgesi’nde işsizlik oranı ile perakende satış verileri takip edilecek. Analistler, altının ons fiyatı için teknik açıdan 2 bin 20 ile 2 bin dolar seviyelerinin destek, 2 bin 40 ile 2 bin 60 doların ise direnç konumunda olduğunu belirtiyor.