Ana Sayfa Arama Galeri Video
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Altın Fiyatları Yükselişte: Gram Altın 1.970 Lira Seviyesinde İşlem Görüyor

Altın fiyatları, Orta Doğu’daki gerilim ve Fed’in para politikası adımlarına dair belirsizliklerle yükselişte. Gram altın 1.970 lira seviyesinde işlem görüyor.

Altın Fiyatları Yükselişte: Gram Altın 1.970 Lira Seviyesinde İşlem Görüyor

Güne yükselişle başlayan altın fiyatları, gram bazında 1.970 lira seviyesinde işlem görüyor. Özellikle Orta Doğu’daki artan jeopolitik risklerin etkisiyle güvenli liman varlıklara olan talebin arttığı bir dönemde altının değeri, yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor.

ChatGPT, Altın Fiyatları Yükselirken Neler Yaşanıyor?

Altın piyasası, güne yükselişle başlamasının ardından dikkat çekiyor. Gram altın, 1.970 lira seviyesinde işlem görerek değer kazanmaya devam ediyor. Dünkü ons fiyatındaki artışın etkisiyle gram altın, yüzde 0,84’lük bir artışla 1.959 liradan günü tamamlamıştı.

Çeyrek Altın ve Cumhuriyet Altını Fiyatları Ne Durumda?

Altının gram fiyatı, yeni güne de yükselişle başlamasının ardından saat 10.45 itibarıyla yüzde 0,4 artışla 1.970 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 3.300 liradan, cumhuriyet altını ise 13.450 liradan satılıyor. Altının ons fiyatı ise şu sıralarda yüzde 0,2 değer kazancıyla 2.028 dolar seviyesinde dengelendi.

Analistler Altın Piyasasını Değerlendiriyor

Finans analistleri, Orta Doğu’da yaşanan artan jeopolitik risklerin güvenli liman varlıklara olan talebi desteklediğini belirtiyor. Bu risklerin, emtia fiyatlarında oynaklığı artırdığı ifade ediliyor.

Orta Doğu’daki tansiyonun yüksekliği devam ederken, İran destekli Husiler’in Aden Körfezi’nde ABD’ye ait bir gemiyi hedef aldıkları ve “tam isabet” vurduklarını açıklaması piyasalarda tedirginlik yaratıyor.

Öte yandan, analistler, ABD Merkez Bankası’nın gelecek dönemde atacağı para politikası adımlarına ilişkin belirsizliklerin varlık fiyatları üzerinde etkili olduğunu ifade ediyor. Dünya genelinde “güvercin” fiyatlamaların güç kaybetmeye başladığı bir dönemde, para piyasalarında Fed’in martta faiz indirimlerine başlayacağı beklentisi yüzde 55 seviyesine geriledi.

Teknik Analiz ve Beklentiler

Analiz uzmanları, altının ons fiyatında teknik açıdan 2.040 ve 2.060 dolar seviyelerinin direnç, 2.020 ve 2.010 dolar seviyelerinin destek konumunda olduğunu aktarıyor.