Ana Sayfa Arama Galeri Video
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ALPER GEZERAVCI’NIN UZAY YOLCULUĞU BAŞLADI: Türkiye’nin İlk Astronotu Uzaya Fırlatıldı

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Axiom Space’in “Ax-3” misyonu kapsamında Kennedy Uzay Merkezi’nden Dragon kapsülüyle uzaya fırlatıldı. Uzay yolculuğu sırasında Türk bayrağını yanında taşıyan Gezeravcı, 14 gün boyunca Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çeşitli bilimsel deneylere imza atacak.

ALPER GEZERAVCI’NIN UZAY YOLCULUĞU BAŞLADI: Türkiye’nin İlk Astronotu Uzaya Fırlatıldı

Uzay Yolculuğu Heyecanı Kennedy Uzay Merkezi’nden Başladı

Türkiye’nin beklediği tarihi an sonunda gerçekleşti. İlk Türk astronot Alper Gezeravcı’nın da dahil olduğu AX-3 misyonunun içinde bulunduğu Dragon uzay aracının kapsülü TSİ 00.49’ta Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatıldı. Dragon kapsülü, başarıyla Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden TSİ 00.49’ta uzaya fırlatıldı. Bu fırlatma, birinci aşama iticisi Falcon 9 roketinin beşinci, Dragon kapsülünün üçüncü uçuşu oldu. Türkiye’nin tarihinde bir ilki temsil eden Alper Gezeravcı, 100 kilometrelik uzay sınırını aşarak resmen astronot olarak tarihe geçti.

TÜRKİYE’NİN İLK İNSANLI UZAY MİSYONU: Axiom Space’in “Ax-3” Görevi Detaylarıyla

Axiom Space’in ISS’e göndereceği “Ax-3” görevinde 4 kişilik mürettebat yer alıyor. Alper Gezeravcı’nın AX-3 uçuşunda birlikte görev alacağı kişiler arasında, ABD ve İspanya’yı temsil eden misyon lideri Michael Lopez-Alegria, İtalyan Hava Kuvvetleri Pilotu Walter Villadei ve Avrupa Uzay Ajansı adına katılan İsveçli Marcus Wandt bulunuyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN TÜRK BAYRAĞI İLE HEDİYESİ: Alper Gezeravcı, Türk Bayrağını Uzaya Taşıyor

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kendisine verilen Türk bayrağını uzaya taşıyor. 14 gün sürecek uzay yolculuğu boyunca 13 farklı bilimsel deneye imza atacak olan Gezeravcı, iletişim için “TC100ISS” milli çağrı işaretini kullanacak.

AİLESİYLE VEDA: Uzay Aracına Binen Alper Gezeravcı’nın Duygu Dolu Anları

Alper Gezeravcı, tarihi uçuş öncesinde ABD’de uzay aracına binmeden önce ailesiyle vedalaştı. Uzay aracının kapağı kapatılmadan önce annesi ve babası ile vedalaşan Gezeravcı’nın duygusal anları gözlerden kaçmadı.

UZAYDA GÖREVLER: Alper Gezeravcı’nın Uzay İstasyonu’ndaki Bilimsel Misyonları

Türk astronot Alper Gezeravcı, 1979’da Mersin’in Silifke ilçesinde doğdu. İstanbul Hava Harp Okulu’nda Elektronik Mühendisliği alanında lisans eğitimini tamamlayan Gezeravcı, Türk Hava Kuvvetleri’nde savaş pilotu olarak görev yaptı. Uçuş tecrübesi ve kaptan pilotluk deneyimiyle tanınan Gezeravcı, son olarak Adana’daki 10’uncu Üs Komuta Birimi’nde Standardizasyon Filosu Akademik Kanat Komutanı olarak görev yaptı.

YOĞUN BİLİMSEL AKTİVİTE: Uzayda Gerçekleştirilecek 13 Bilimsel Deney

Uzay yolculuğu sırasında Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çeşitli bilimsel misyonları gerçekleştirecek. TUA ve TÜBİTAK Uzay uzmanları tarafından değerlendirilen 13 deney arasında kanserden bağışıklık hücrelerine, alglerden propolise kadar çeşitli konularda çalışmalar bulunuyor.

BİR GURUR ANI: Bakan Kacır ve Alper Gezeravcı’nın Görüntülü Konuşması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı ile uzay yolculuğu öncesi görüntülü konuşma gerçekleştirdi. Bakan Kacır, Türk milletinin bu tarihi anı heyecanla beklediğini ve Alper Gezeravcı ile gurur duyduklarını belirtti.