Ana Sayfa Arama Galeri Video
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Alper Gezeravcı uzay yolcusu… Fırlatma anı için geri sayım başladı: Gözler 00.49’da

SpaceX, Ax-3 görevini 18 Ocak’a erteledi. Türk astronot Alper Gezeravcı ve mürettebat, Crew Dragon uzay aracıyla Uluslararası Uzay İstasyonu’na doğru yola çıktı. Bakan Kacır, bu önemli an için heyecanını sosyal medya üzerinden paylaştı.

Alper Gezeravcı uzay yolcusu… Fırlatma anı için geri sayım başladı: Gözler 00.49’da

Ax-3 Görevinin Ertelenmesi

SpaceX, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) yönelik planlanan Ax-3 misyonunun, ABD yerel saatiyle 18 Ocak’a ertelendiğini duyurdu. Şirket, Ax-3’ün bugünkü fırlatma için tüm sistemlerin iyi durumda olduğunu belirterek, hedef fırlatma zamanını ABD doğu saatiyle 16:49 olarak açıkladı ve havanın uygunluğunun yüzde 80 olduğunu bildirdi. Bu kapsamda, Gezeravcı’nın da üyesi olduğu Ax-3 misyonunun, SpaceX Dragon uzay aracıyla NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden Uluslararası Uzay İstasyonu’na fırlatılması planlanıyor.

Bakan Kacır, Gezeravcı İle Görüştü

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin İnsanlı İlk Uzay Misyonu kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilecek Türk astronot Alper Gezeravcı’yla görüntülü bir konuşma gerçekleştirdi. Bakan Kacır, yapılan kontrollerin olumlu şekilde tamamlandığını ve NASA’dan onay aldığını ifade ederken, Alper Gezeravcı ise bu görev için fiziksel ve mental olarak hazır olduklarını belirtti.

Gezeravcı ve Mürettebat Aileleriyle Vedalaştı

Ax-3 mürettebatı, Türkiye’nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı’nın da içinde bulunduğu ekip, aileleriyle vedalaşıp Crew Dragon uzay aracına hareket etti. Bu anlamlı vedalaşma öncesi Bakan Kacır, sosyal medya hesabından, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev yapacak Türkiye’nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı’ya ilişkin bir tanıtım videosu paylaştı. Bakan, “Gurur Duy Türkiye” etiketiyle paylaşım yaparak, “Haydi Türkiye, bu gece 00.49’da herkes ekran başına” dedi.

Gezeravcı’nın Uzaydaki Deneyleri

Alper Gezeravcı, uzayda gerçekleştireceği 13 deneyle dikkat çekecek. Bu deneyler arasında UYNA adlı uzay için yeni nesil alaşımlar deneyi, GMETAL ile uzay araçlarının itki sistemlerinin daha verimli hale getirilmesini amaçlayan kimyasal tepkimesiz koşullarda yerçekimi etkisi araştırması, UZMAN adlı proje ile uzay görevleri için mikroalgal yaşam destek üniteleri geliştirilmesi ve diğer önemli projeler yer alıyor.