Ana Sayfa Arama Galeri Video
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Almanya’da Çifte Vatandaşlık İmkanıyla Yeni Dönem

Almanya’da çifte vatandaşlık yasası meclisten geçti! Göçmenleri yakından ilgilendiren bu karar, uzun bir bekleyişin ardından gerçekleşti. İşte detaylar!

Almanya’da Çifte Vatandaşlık İmkanıyla Yeni Dönem

Almanya’da Uzun Yıllardır Beklenen Çifte Vatandaşlık Yasası Meclisten Geçti

Almanya’da uzun yıllardır beklenen çifte vatandaşlık yasası, meclisten geçerek yasalaştı. Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti’nin (FDP) oluşturduğu koalisyon hükümetince hazırlanan yasa, göçmenleri yakından ilgilendiriyor. Mecliste yapılan Vatandaşlık Yasasının Modernizasyonu oylamasında tasarının lehine 382 oy kullanılırken, 234 milletvekili ise karşı çıktı. 23 milletvekili ise çekimser kaldı.

Tasarı, Aşırı Sağa Karşı Duruş İle Onaylandı

Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Reem Alabali-Radovan, Federal Meclis’te tasarı hakkında konuşarak, aşırı sağa karşı kararlı bir duruş sergilenmesi gerektiğini vurguladı. Bakan, “Güçlü bir anayasamız, güçlü kurumlarımız ve güçlü bir sivil toplumumuz var ancak sonsuzluğun garantisi yok. Her şey kararlılıkla savunulmalıdır.” ifadelerini kullandı. Yeşiller Partili Milletvekili Canan Bayram da aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi’nin (AfD) göçmenleri sınır dışı etme planları döneminde tasarının onaylanmasının önemine dikkat çekti.

İçişleri Bakanı: “Modern Bir Göç Yasası Hazırladık”

İçişleri Bakanı Nancy Faeser, yazılı bir açıklama yaparak yasanın kabul edilmesinden memnuniyet duyduğunu belirtti. Faeser, “Reformumuz, modern bir Almanya’ya bağlılığımızın bir göstergesidir. Çeşitlilik arz eden toplumumuzun hakkını veren modern bir göç yasası oluşturduk.” değerlendirmesinde bulundu. Kabul edilen reform ile göçmenlere “Siz, Almanya’ya aitsiniz.” mesajının verildiğini kaydeden Bakan, yasanın nisan ayında yürürlüğe girmesinin beklendiğini ifade etti.

Almanya Çifte Vatandaşlık Yasası Neler Getiriyor?

  • Kamuoyunda “çifte vatandaşlık yasası” olarak bilinen “Vatandaşlık Yasasının Modernizasyonu Yasası”yla Alman vatandaşlığına geçmek için istenen yasal ikamet süresi, 8 yıldan 5 yıla indirildi.
  • Alman vatandaşlığına geçmek isteyen kişinin ülkedeki yaşam şartlarına uyum sağlama konusunda okul veya mesleki başarısının bulunması, gönüllü çalışmalar yapması veya dil öğrenmek için özel çaba sarf etmesi gibi durumlarda bu süre 3 yıla düşürüldü.
  • Çifte vatandaşlık imkanı tanındığı için daha önce yürürlükte olan ve gençleri 23 yaşına kadar ebeveynlerinin vatandaşlığı veya Alman vatandaşlığı arasında seçim yapmaya zorlayan “opsiyon modeli” tamamen kaldırıldı.
  • Almanya’da doğan çocuklar, Alman vatandaşı olmasalar da ebeveynlerinden birinin en az 5 yıl yasal olarak ülkede ikamet etmesi halinde Alman vatandaşlığı alabilecek.

Türk İşçilerle İlgili Karar

Alman vatandaşlığına geçiş için kişinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin geçimini sosyal yardım almadan sağlaması gerekiyor. Misafir işçi jenerasyonu, yani 1960’larda Almanya’ya gelen Türk işçiler ile son 2 yılda 20 ay tam gün çalışan yabancılar ve tam gün çalışan kişilerin yabancı eşleri bundan muaf tutulacak. Misafir işçi jenerasyonu için Alman vatandaşlığına geçişteki yazılı sınav zorunluluğu da kaldırılacak.