‘Ali Çevlik’ Filminin Galası Yapıldı

 

Bingöl Valisi Kadir Ekinci, 30 Aralıkta vizyona giren ve eski bir boks şampiyonunun Bingöl’den şampiyon çıkartırken kendini bulma hikâyesini konu edinen “Ali Çevlik” filminin Gala Gecesi’ne katıldı.
Bingöl Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezinde yapılan Gala Gecesi’ne Bingöl Valisi Kadir Ekinci, TBMM plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Oyuncular Erkan Bektaş, Sefa Zengin, Ulfi Dağcı ve Şevki Altunbüken ile çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.
Bingöl’ün tüm ilçelerinde geçen ilk sinema filmi olma özelliği taşıyan filmin ilk galasını 28 Aralık’ta Adana’da, ikincisini 29 Aralık’ta İstanbul’da yapan film, 30 Aralık’ta ise Bingöl’de yaptı.
Açış ve selamlama konuşmaları ile başlayan programda konuşan Bingöl Valisi Kadir Ekinci şunları söyledi:

“Sizleri en içten duygularımla, hürmetle, muhabbetle selamlıyorum. Birçok yönüyle Bingöl sinema arşivinde bir ilk olan “Ali Çevlik” filminin galasına hoş geldiniz, safalar getirdiniz. Estetik ve mesaj kaygısını büyük bir ustalıkla işleyen filmimizin galasında sizlerle birlikte olmaktan hakikaten mutluyuz, gururluyuz.

Böyle bir çalışmanın ayak seslerini bizler uzun zamandır alıyorduk zaten. Kısa bir süre önce 4.’sünü yaptığımız ve yurt içinden ve yurt dışından yüzlerce eserin katıldığı, son derece olumlu tepkiler aldığımız “Bingöl Uluslararası Kısa Film Festivali” bu yoğunlukların son karesiydi.

Bu süreçlerde ilimizde sinemanın yarattığı sahici gündemler yaşadık. Jüri karşısına çıkan onlarca film izledik. Yönetmenlerimizi, yapımcılarımızı, usta sanatçılarımızı misafir ettik, sohbetlerinden istifade ettik. Sinema atölyeleri, söyleşiler, belgeseller, tv çekimleri ile dolu dolu programları geride bıraktık.

Ve en önemlisi de özellikle gençlerimizde sinemaya dair bir ilgi, bir merak uyandırdık diyebilirim.

İşte bugün ‘Ali Çevlik’ filmi, bu yoğun mesainin, bu bereketli silsilenin bir devamı ve ürünü olarak karşımızda.

Ben öncelikle bu çalışmanın, ilimiz, insanımız ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Sinema insanlara ulaşmada hakikaten önemli ve etkin bir yöntem. Dönüp baktığımızda, Bingöl’de farklı zamanlarda ünlü sanatçılarımızın katılımları ile çok güzel filmler çekildi. Yaşadığınız coğrafyanın, kültürünüzün, müzik ve hikâyelerinizin beyaz perdede duruşu hakikaten farklı bir duygu. Şehrin tanıtımı ve kültürel etkileşim açısından bu etkinlikler ziyadesiyle faydalı süreçler yaşattı bizlere.

Bu süreçte her daim yanımızda olan ve desteklerini esirgemeyen başta bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz olmak üzere milletvekilimiz Sayın Feyzi Berdibek’e, Belediye Başkanımız Sayın Erdal Arıkan’a ve Rektör Hocamız Sayın İbrahim Çapak’a teşekkür ediyorum.

Bingöl’ün ince ruhlu insanlarını nefis bir senaryo ile beyaz perdeye aktaran Beyrut Film adına Baran Mayda’ya, yönetmenimiz Mahmut Baldemir’e ve başta Erkan Bektaş olmak üzere tüm oyuncularımıza performansları için teşekkür ediyorum.

Bu vesileyle; doğunun özgün renklerini, barış, kardeşlik ve dayanışma gibi değerler üzerinden kadraja alan ve Bingöl’ün tüm ilçelerinden güzel kareler ile harika bir kompozisyon yakalayan bu çalışmanın dostluğumuzu ve kardeşliğimizi pekiştirmesini ve bölgemizle ilgili her türlü önyargıyı bertaraf etmesini temenni ediyorum.

Sanatın o muhteşem gücü misali, kardeşlik tarihimizin de güçlü ve ebedi olmasını diliyorum.

Tarihimize “Çevlik, Çapakçur ve Bingöl” olarak iz bırakan bu coğrafyada; şiir tadında akan Murat nehrinin, güneşin türkü tadında doğduğu Kale Tepe’sinin, Sülbüs dağındaki masal kokulu çiçeklerin, Metan suyunun, Yüzen adaların, Kız Kalesinin ve onlarca efsanenin barış ve kardeşliğimiz için yeni çalışmalara ilham olmasını diliyor, hepinizi saygı ve hürmetle selamlıyorum.”

Son olarak konuşan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz ise Bingöl’ün tüm ilçelerinde çekimi yapılan film dolayısıyla emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konuşmalarından ardından film yoğun bir katılım ve ilgiyle izlendi.

Yorum yapın