Ana Sayfa Arama Galeri Video
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

3 Adımda Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan çay lekesi nasıl çıkar? Doğru müdahale ile beyaz halıdaki çay lekesi bile sorun olmaktan çıkacaktır. 3 adımda bütün çay lekelerinden kurtulun.

3 Adımda Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Sudan daha çok tükettiğimiz çay bazen hiç olmadık durumlarda halımıza dökülebiliyor. Bu sık karşılaştığımız kaza sonucunda oluşan çay lekesini çıkarmak için hızlı müdahale etmemiz gerekiyor.

Çay lekesini temizlemenin en zorlu olduğu yüzeylerden olan halıdan özellikle kurumuş çay lekesini çıkarmak çok daha zordur. Bu sebepten halıya dökülen çay lekesi nasıl çıkar sorusuna anında kağıt bir havlu ya da temiz bir bez ile sıvıyı almamız gerektiğini söyleyebiliriz.

Çay Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Halıdaki çay lekesine müdahale etmeden önce halının etiketine dikkatli bir şekilde bakmalıyız. Özellikle çok fazla boya içeren, yün halıdaki çay lekeleri için deterjan ya da başka bir kimyasal madde kullanmadan önce çok küçük bir noktada test işlemi yapmalıyız.

Yine herhangi bir temizlik ürününü kullanmadan önce kullanım talimatlarına iyice bakmalı ve kullanılacak yere uygun olup olmadığını kılavuzundan anlamalıyız. Halıdaki çay lekesi nasıl geçer? diye merak ediyorsanız eğer bu basit gibi gelen adımları atlamamalısınız.

Halıdaki ya da koltuktaki çay lekelerinin çıkması için verdiğimiz uğraş çoğu zaman yanlış olduğu için bir kaç gün sonra lekenin yeniden ortaya çıktığını görürüz.

Özellikle beyaz halıdaki çay lekesi ilk temizlik işlemi yapıldıktan sonra geçmiş gibi görünse de sonradan leke kendini yine gösterecektir. Çay lekelerini temizlemek için çayın döküldüğü ilk anda müdahale ettikten sonra ılık bir su dökerek lekeyi seyreltebilir ve ilk işlemi bir daha uygulayabilirsiniz.

Dökülen çayın hızlıca suyunu aldıktan sonra halıdaki çay lekeleri için yapılan en büyük hatalardan bir tanesi de kuvvet uygulayarak güçlü bir biçimde lekeyi ovmak ve temizlemeye çalışmaktır. Bu durum lekenin kalıcılığına neden olduğu gibi halının dokusunu da bozmaktadır.

Halıdan çay lekesi nasıl çıkar? diye düşünerek halınızı ovmayın ve güçlü bir şekilde silmeyin! Bu işlem çay lekesinin kalıcı olmasına neden olur.

3 Adımda Halıya Dökülen Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

  1. Halıya dökülen çay lekesi için çok hızlı bir şekilde kağıt havlu ya da temiz bir bez ile suyunu alacak şekilde bastırma işlemi uygulayın.
  2. Çayın fazla suyunu emdirdikten sonra, toz deterjan ve ılık suyla hazırladığınız karışıma bezinizi batırarak çay lekesini tamponlayın. Ovma işlemi yapmamanızı öneriyorum. Bu şekilde yaparak lekenin bez tarafından emilmesini sağlarsınız.
  3. Daha sonra temiz bir bez yardımıyla ılık suyla halınızı durulayın. Yine temiz bir kuru beyaz bezle halıdaki nemi tamponlayarak alın.

Bu işlem ile halınızda ki çay lekesinden kurtulacaksınız. Çok basit ve uygulanabilir olan temizlik işlemi aşağıdaki bazı sorularınıza cevap vermeyebilir. Bunun için evde hazırlayacağınız bir karışım ile çay lekelerine müdahale etmelisiniz.

  • Beyaz halıdaki çay lekesi nasıl çıkar?
  • Yün halıdaki çay lekesi nasıl çıkar?
  • Kurumuş çay lekesi nasıl çıkar?

Zorlu Çay Lekeleri İçin Sirke

Sirkenin ev temizliğinde bir çok alanda kullanıldığını biliyoruz. Sirke ile bulaşık makinesi temizliği dahi yapılabilir.

Bu kadar güçlü bir temizlik maddesini halımızdaki kuru çay lekeleri ya da beklemiş çay lekeleri için kullanabiliriz.

  1. Su bardağının çeyreği kadar sirkeyi, bardağın geri kalanına su doldurarak karıştırın.
  2. Bir beze emdirdiğiniz sıvıyı lekeye tamponlama yöntemi ile uygulayın.
  3. Daha sonra halınızı durulayıp nemini alın.

Karbonat ile halıdaki çay lekelerinin çıkarılabileceğini düşünüyorum. Ancak ben daha önce bu yöntemi denemedim eğer sizin başınıza böyle bir durum geldiyse ve kullandıysanız yorumlarda belirtebilirsiniz.

Eğer halıdan çay lekesi nasıl çıkar sorunuza bu yöntemde cevap olamadıysa leke halının dokusuna işlemiş olabilir, bunun için profesyonel bir yıkama hizmeti ile görüşmeniz gerekmektedir.