Ana Sayfa Arama Galeri Video
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

1 Ocak’tan İtibaren TL Dönüşümlü KKM Hesabı Açılamayacak

TCMB, 1 Ocak 2024’ten itibaren TL dönüşümlü Kur Korumalı Mevduat hesaplarının açılmayacağını ve var olanların vade sonunda yenilenmeyeceğini duyurdu. Döviz dönüşümlü hesaplar ise normal işleyişlerine devam edecek.

1 Ocak’tan İtibaren TL Dönüşümlü KKM Hesabı Açılamayacak

TCMB, 1 Ocak 2024 itibariyle TL dönüşümlü Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarının açılmayacağını ve mevcut hesapların vade sonunda yenilenmeyeceğini duyurdu. Döviz dönüşümlü KKM hesaplarında ise yeni hesap açılışları ve vade sonu yenileme sürecek. Bankalara gönderilen yazıya göre, 1 Ocak 2024’ten sonra artık TL dönüşümlü KKM hesapları açılamayacak. Var olan TL dönüşümlü KKM hesapları da vade sonunda yenilenmeyecek. Döviz dönüşümlü KKM hesaplarında ise yeni hesapların açılması ve vade sonunda yenilenmesi sürecek. Bankalara gönderilen yazıda, 1 Ocak 2024’ten önce açılan ve vadesi gelmemiş TL dönüşümlü kur korumalı hesapların işlemleri, “Mevduat ve Katılma Hesaplarının Kur Artışlarına Karşı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Tarafından Desteklenmesine İlişkin Uygulama Talimatı” hükümleri kapsamında yürütülecek. Daha önce “Mevduat ve Katılma Hesaplarının Kur Artışlarına Karşı Desteklenmesine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar” ile hesapların açılma süresi 31 Aralık 2023’e kadar uzatılmıştı, ancak bu süre yeniden uzatılmadı.

TCMB’nin Yeni Kararı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 1 Ocak 2024 itibariyle TL dönüşümlü Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarının açılmayacağını ve mevcut hesapların vade sonunda yenilenmeyeceğini duyurdu. Döviz dönüşümlü KKM hesaplarında ise yeni hesap açılışları ve vade sonu yenileme sürecek.

TL Hesapları Kapanıyor

TCMB’nin bankalara ilettiği yazıya göre, 1 Ocak 2024’ten sonra artık TL dönüşümlü KKM hesapları açılamayacak. Var olan TL dönüşümlü KKM hesapları da vade sonunda yenilenmeyecek.

Döviz Hesaplarında Durum

Döviz dönüşümlü KKM hesaplarında ise yeni hesapların açılması ve vade sonunda yenilenmesi sürecek.

Değişiklikler ve Kapsam

Bankalara gönderilen yazıda, 1 Ocak 2024’ten önce açılan ve vadesi gelmemiş TL dönüşümlü kur korumalı hesapların işlemleri, “Mevduat ve Katılma Hesaplarının Kur Artışlarına Karşı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Tarafından Desteklenmesine İlişkin Uygulama Talimatı” hükümleri kapsamında yürütülecek.

Süre Uzatımı Yapılmadı

Daha önce “Mevduat ve Katılma Hesaplarının Kur Artışlarına Karşı Desteklenmesine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar” ile hesapların açılma süresi 31 Aralık 2023’e kadar uzatılmıştı, ancak bu süre yeniden uzatılmadı.